Piątek | 21 wrzesień | 2018

Patent na kulturę w Nasielsku. Realizacja nowatorskich pomysłów mieszkańców

plakat 3 v4Wszystko zaczęło się od ankiet, warsztatów z aktywnymi mieszkańcami oraz diagnozy kultury w gminie Nasielsk. Tak w pierwszym półroczu 2015 r. Nasielski Ośrodek Kultury rozpoczął realizację projektu „Mam patent na kulturę - inicjatywy mieszkańców”, na którego realizację otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury. W czerwcu br. NOK ogłosił konkurs na pomysły/inicjatywy mieszkańców dotyczące działań kulturalnych na terenie gminy Nasielsk. Z sześciu zgłoszonych projektów wybrano cztery, które zostaną zrealizowane: „Pokolorujmy Nasielsk” złożony przez Grupę Dream Team; „Nasielska Fabryka Guzikowych Pomysłów” złożony przez Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne Skafander; “Biesiada Sierpniowa” złożony przez Grupę Sołecką oraz „ŁapZaMajka” złożony przez Dawida Domałę.

Pierwszą inicjatywą, która została zrealizowana w ramach projektu „Mam patent na kulturę” była „Biesiada Sierpniowa”, która odbyła się przy Szkole Podstawowej w Budach Siennickich. Przedstawiciele wsi: Cegielnia Psucka, Studzianki, Budy Siennickie oraz Rada Pedagogiczna przy Szkole Podstawowej w Budach Siennickich przy wsparciu Nasielskiego Ośrodka Kultury zorganizowali 29 sierpnia br. imprezę w plenerze. Było to wspólne biesiadowanie, podczas którego nie zabrakło atrakcji dla dzieci, jak i dorosłych.
Zupełnie inny pomysł na zaangażowanie mieszkańców do wspólnych działań kulturalnych miało Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne SKAFANDER. Ich projekt „Nasielska Fabryka Guzikowych Pomysłów” realizowany został w październiku br. Kinga i Mirosław Szczypek dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej przygotowali konkurs plastyczny na makietę nasielskiej fabryki guzikowych pomysłów oraz warsztaty teatralne opowiadające historię „Guzika z Pętelką”. W ramach projektu grupy SKAFANDER zorganizowane zostały także nietuzinkowe warsztaty muzyczne dla całych rodzin „Jazzowa historia grzebienia”. Jak mówi Kinga Szczypek „Inspiracją projektu była historia Fabryki Guzików w Nasielsku, założonej przez braci Filar na początku XX w. Udało nam się ożywić tę historię poprzez poszerzenie oferty kulturalnej i pobudzenie do działań twórczych, co w efekcie przyczyniło się do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności przez uczestników warsztatów.” Dodaje również, że „Realizacja zadania była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Bardzo dziękujemy sponsorom nagród: Monice i Marcinowi Chrustowskim (Berta&Gravomach), Piotrowi Kaczmarczykowi (Alsen Inter-Soft), Beacie Bieżuńskiej (STIHL), Monice Błażuk (Sklep SPINACZ), Zakątkowi Rozmaitości i Urzędowi Miasta Nasielsk. Dziękujemy za wsparcie Nasielskiemu Ośrodkowi Kultury, Panu Stanisławowi Tycowi i pracownikom Biblioteki za miłą gościnę i za materiały archiwalne dotyczące Nasielskiej Fabryki Guzików. Serdeczne podziękowania składamy także Panu Andrzejowi Zawadzkiemu za nieocenioną pomoc w zakresie historii naszego miasta i ciekawe informacje dotyczące fabryki guzików.”
Niebanalny, oryginalny i angażujący wielu mieszkańców projekt „Pokolorujmy Nasielsk” zrealizowano dzięki Grupie Dream Team na przełomie września i października br. Pełne pomysłów gimnazjalistki: Alicja Gronowska i Julia Górska pod czujnym okiem Pani Katarzyny Bagińskiej rozpoczęły od roztańczenia Nasielska, czyli Wrześniowej Potańcówki. Zorganizowały także konkurs plastyczny „Nasielsk dawniej i dziś” oraz filmowy „Nasielsk - perspektywy młodych”. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży z terenu gminy Nasielsk cieszyły się Warsztaty Graffiti, podczas których powstał mural przy nasielskiej poczcie oraz Gra Miejska polegająca na odkrywaniu skarbów Nasielska.
Poszukiwaniem młodych talentów zajął się Dawid DOMALAK Domała, który zaprosił wokalistów do udziału w konkursie „Łap za Majka”. Wzięło w nim udział kilkunastu uczestników, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach: rap i śpiew. „Nie ukrywam że liczyłem na większą liczbę uczestników. Być może ograniczenia wiekowe i terytorialne miały wpływ na taką frekwencję (to nauczka na przyszłość). Jednak wszyscy, którzy zdecydowali się na udział w konkursie prezentowali naprawdę wysoki poziom artystyczny jak na swój wiek” mówi Dawid Domała, autor projektu. Finałem projektu była sesja nagraniowa laureatów w Izabelin Studio. „Wizyta w profesjonalnym studio, gdzie finaliści mogli podejrzeć, jak wygląda praca nad rejestracją wokali i ich obróbka, jak również spotkanie z właścicielem studia nagrań to było wspaniałe przeżycie i i moim zdaniem najlepsza nagroda jaką mogłem zaproponować młodzieży” podkreśla Domalak. Efektów tej pracy można posłuchać na stronie www.facebook.com/ŁapZaMajka
Wszystkie działania w ramach projektu „Mam patent na kulturę” wzmocniły więź Ośrodka Kultury z mieszkańcami i pozwoliły na odkrycie potencjału kulturowego oraz nawiązanie relacji partnerskich z osobami działającymi na rzecz kultury w gminie Nasielsk. NOK koordynował każdy z projektów. Służył wsparciem organizacyjnym i technicznym.
„Jesteśmy zadowolenia z realizacji wszystkich projektów. Wybrane inicjatywy skierowane były do zróżnicowanych pod względem wieku i zainteresowań mieszkańców i każda z nich spełniała oczekiwania środowiska lokalnego. Były to nowatorskie zadania, które zamierzamy kontynuować w przyszłym roku, tym razem na bazie środków własnych” - mówi Marek Tyc, dyrektor Nasielskiego Ośrodka Kultury.
Realizacja projektu „Mam patent na kulturę - inicjatywy mieszkańców” pokazała, że Nasielszczanie są pełni pomysłów na działania kulturalne i przy odpowiednim wsparciu mogą je zrealizować. Nasielski Ośrodek Kultury jest otwarty na ciekawe propozycje i służy wsparciem organizacyjnym.