Wtorek | 16 październik | 2018

DZIADEK DO ORZECHÓW

3.BOL1718_THE NUTCRACKER_A3_PL.inddZapraszamy 10 grudnia br. o godz. 12.00 do KINA NIWA na retransmisję baletu „Dziadek do orzechów” z moskiewskiego Teatru Bolszoj. W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu „Dziadka do orzechów”. Choć prapremiera baletu odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych. Choć dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna „Dziadek do orzechów” miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary (w rosyjskiej wersji jest to Masza), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. To jeden z najpiękniejszych baletów z fenomenalną muzyką Czajkowskiego.

Teatr Bolszoj jest międzynarodowym symbolem rosyjskiej kultury, a jego zespół baletowy należy do największych i najdoskonalszych na świecie, będąc powszechnie kojarzonym z niezwykłym przepychem realizacji scenicznych oraz przede wszystkim niezwykłym kunsztem tancerzy.

Skomponowany przez Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów” należy do kanonu wybitnych dzieł baletowych XIX stulecia i cieszy się niesłabnącą popularnością. To spektakl zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, świetne familijne widowisko, mocno związane z tradycją bożonarodzeniową.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 10 minut.

WSTĘP WOLNY!!! Wejściówki do odbioru w kasie Kina Niwa do 7 grudnia br. Liczba miejsc ograniczona.

*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.