Sobota | 20 październik | 2018

FullHD w kinie Niwa

W listopadzie Nasielski Ośrodek Kultury zakupił projektor multimedialny FullHD – Sanyo PDG-DHT100L do kina Niwa. Całkowity koszt projektora to 41449,50 zł, z czego dofinansowanie ze środków Filmoteki Narodowej wyniosło 24 000,00 zł, a koszty NOK wyniosły 17449,50 zł. Zadanie zostało zrealizowane w ramach programu e-cinema Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Program ma na celu stworzenie na bazie kin tradycyjnych należących do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych struktury kin rozpowszechniających filmy z nośników cyfrowych przy użyciu projektorów multimedialnych o rozdzielczości minimum Full HD. Głównym założeniem projektu jest zwiększenie dostępu do premier filmowych oferowanych przez dystrybutorów tradycyjnie współpracujących z siecią oraz skłonienie na tej podstawie innych dystrybutorów do przystąpienia do projektu i zwiększenie tym samym oferty premier filmowych dla SKSiL.

Zaletą cyfryzacji jest to, iż filmy mogą być dostarczane do nasielskiego kina z użyciem twardych dysków, pojemnych nośników optycznych bądź też transmitowane przez satelitę i wyświetlane właśnie za pomocą multimedialnego projektora połączonego z serwerem. Do tej pory nasze kino działało tylko w tradycyjnej analogowej technice tzn. film był dystrybuowany na taśmie filmowej i wyświetlany za pomocą zwykłego projektora. A w obecnej chwili filmy będą mogły być wyświetlane zarówno filmy nakręcone na tradycyjnej taśmie filmowej 35 mm, jak i nakręcone kamerami cyfrowymi. W kinie przełoży się to na lepszą jakość dźwięku i obrazu. W dodatku taki “cyfrowy” film można powielić w większej liczbie kopii i pokazywać w większej liczbie kin.

Na uznanie zasługuje fakt, że kino Niwa w Nasielsku dość szybko przeszło na technikę cyfrową, bo niepełna trzy lata od momentu powstania pierwszego cyfrowego kina w Polsce. A było to Nove Kino Praha w Warszawie, które zostało otwarte 14 czerwca 2007 roku.

sksil3

logo_filmoteka_narodowa