Sobota | 20 październik | 2018

Kolejny sezon spotakań z Filharmonią

spotkania_zima_wiosnaZapraszamy dzieci i młodzież na wyjątkowe koncerty w ramach cyklu „Spotkania z Filharmonią”.

Proponujemy:

17 stycznia - wtorek - godz. 11.00
„Na polską nutę”
Koncert taneczny, poświęcony polskim tańcom narodowym, szeroko podziwianym w świecie, które ze względu na swój niepowtarzalny urok stały się inspiracją dla wielu twórców. Polskie tańce, powszechnie uważane za nasz narodowy skarb, mają bogatą i długą historię, dlatego pozwalają poznać dawne zwyczaje, ubiory, styl życia. Są istotnym elementem tradycji, którą chcemy przekazać kolejnym pokoleniom. (para tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza, skrzypce, fortepian)

28 lutego - wtorek - godz. 11.00
„Teatr Muzyczny - pół żartem, pół serio”
Młodzi śpiewacy otworzą przed słuchaczami bramy teatru muzycznego. Tym razem prym będą wiodły operetka i musical - gatunki sceniczne utrzymane w konwencji „pół żartem, pół serio”, mające lżejszy charakter i służące rozrywce. Nawet o rzeczach ważnych mówi się w nich nie na poważnie, ale w sposób pobłażliwy, dowcipny, z przymrużeniem oka. W programie znajdą się ulubione, urzekające powabem melodii arie i duety, które mimo upływu czasu nie tracą swojego muzycznego blasku. (sopran/mezzosopran, tenor, fortepian)

14 marca - wtorek - godz. 11.00
„Musica da camera”
Koncert z udziałem kameralnego zespołu specjalizującego się w wykonawstwie muzyki dawnej przeniesie nas w odległe czasy muzycznego baroku. Przedstawimy w nim instrumenty charakterystyczne dla tej epoki - lutnię, violę da gamba, obój oraz barokowe skrzypce; pokażemy dawne sposoby gry, a przede wszystkim zaprezentujemy różnorodne formy muzyczne - od ilustracyjnych miniatur, poprzez popularne ówcześnie tańce, układające się w barokową suitę, aż po koncert solowy. Dzieciom opowiemy o tym, jak muzykowano w XVII-wiecznej Europie, jakie tańce były wtedy w modzie i na jakich instrumentach, dzisiaj już rzadko spotykanych, grano w dworskich i pałacowych komnatach. Wszak „musica da camera” znaczy dosłownie „muzyka komnatowa”. (skrzypce, obój, lutnia/teorba, viola da gamba)

25 kwietnia - wtorek - godz. 11.00
„Karol Kurpiński - zamek na Czorsztynie” Przedstawienie operowe w kostiumach Karol Kurpiński, powszechnie znany jako autor Warszawianki, to obok Józefa Elsnera najwybitniejszy polski kompozytor przełomu klasycyzmu i romantyzmu. Nie wszyscy melomani wiedzą, że pozostawił po sobie aż 27 oper. Z tego ogromnego dorobku na uwagę zasługuje m.in. napisany do libretta Józefa Wawrzyńca Krasińskiego Zamek na Czorsztynie. W operze słychać wyraźne nawiązania do twórczości Mozarta i Rossiniego - kompozytorów uwielbianych przez Kurpińskiego. Melodyjne arie, wartka akcja, miłosna intryga, nastrój tajemniczości - wszystko to sprawia, że spektakl w reżyserii Jitki Stokalskiej wart jest poznania zarówno przez starszą, jak i młodszą publiczność. (sopran, mezzosopran, tenor, bas-baryton, fortepian)

23 maja - wtorek - godz. 11.00
„Nowa Odyseja”
Z pewnością, sen o pączku jest tylko snem. Ale sen o podróży, już jest podróżą - powiedział polsko-francuski pisarz Marek Halter. Mamy nadzieję, że proponowany przez nas program poetycko-muzyczny stanie się dla słuchaczy taką właśnie podróżą. Poprowadzi ona śladami mitycznego Odyseusza, zabierze w daleką i długą drogę, której początek sięga czasów starożytnych, a koniec wciąż jeszcze jest przed nami. Wędrowaniu poprzez wieki towarzyszyć będą utwory literackie oparte na motywie podróży, sama muzyka natomiast nada tej wędrówce rytm i będzie symbolizować upływający czas. Dzieci zapraszamy na wyprawę na kraj świata - zawarte w programie wiersze i opowiadania oraz miniatury muzyczne sprawią, że mijając znajome ulice, pola i lasy dotrzemy hen, aż do królestwa twórczej wyobraźni. (aktor, flet, akordeon)

20 czerwca - wtorek - godz. 11.00
„Tajemnice kameralistyki - kwartet smyczkowy”
To będzie prawdziwa uczta muzyczna! W zapowiadanym koncercie wystąpi kwartet smyczkowy, uważany za najdoskonalszy, mający najszlachetniejsze brzmienie zespół kameralny. Wylansowany przez klasyków wiedeńskich w II połowie XVIII wieku do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem twórców i publiczności. Na czym polega fenomen tego zespołu? Jak wykorzystali możliwości brzmieniowe i techniczne dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli kompozytorzy różnych czasów, stylów i artystycznych upodobań? Odkrywaniu tajników kwartetowego grania towarzyszyć będą kompozycje mistrzów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Dla najmłodszych słuchaczy także szykujemy wiele smyczkowych smakołyków. Znajdą się wśród nich utwory napisane na dwa, trzy lub cztery instrumenty kwartetowej rodziny, kompozycje taneczne, ilustracyjne i muzyczne zabawy. (dwoje skrzypiec, altówka, wiolonczela)

Rezerwacji biletów można dokonać bezpośrednio w Nasielskim Ośrodku Kultury, telefonicznie pod nr 23 69 12 343
bądź mailowo: nok@noknasielsk.pl

Cena biletu dla grup szkolnych: 3 zł