Sobota | 22 wrzesień | 2018

Zmagania młodych recytatorów

dsc_0931aRecytacja to sztuka głosowej interpretacji tekstu. Nie każdy może być dobry recytatorem. Aby doskonalić tę sztukę już od najmłodszych lat dzieci uczestniczą w różnego rodzaju konkursach mających na celu posługiwanie się środkami głosowymi takimi jak: siła i barwa głosu, wysokość tonu oraz tempo wypowiadanego tekstu. W takich zmaganiach 12 marca br. uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Nasielsk. Nasielski Ośrodek Kultury już od wielu lat organizuje eliminacje gminne do Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. W konkursie biorą udział uczniowie w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-III, klasy IV-VI oraz gimnazjum. Uczestników tegorocznych zmagań oceniało Jury w składzie: Regina Olszewska, Andrzej Zawadzki i Katarzyna Tyc. Jak co roku największy problem był z wyłonieniem zwycięzcy w najmłodszej kategorii wiekowej. Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Wśród gimnazjalistów też nie było łatwo.

W kategorii klas 0-III laureatką I miejsca została Izabela Mauer ze Szkoły Podstawowej w Nasielsku, która wierszem „Zakochana Żaba” zachwyciła komisję oceniającą oraz słuchaczy znajdujących się w sali Nasielskiego Ośrodka Kultury. II miejsce w tej kategorii wiekowej przyznano Natalii Łyczkowskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starych Pieścirogach, a III miejsce Magdalenie Zielińskiej z Zespołu Szkół Nr 3 w Cieksynie.

W kategorii klas IV-VI serca Jury i I miejsce zdobyła Kinga Kutra ze Szkoły Podstawowej w Nasielsku z wierszem „Nie pieprz Pietrze”. II miejsce przyznano Radosławowi Ciosek ze szkoły w Pieścirogach, a III Magdalenie Podgrudnej również uczennicy tamtejszej podstawówki.

W kategorii klas gimnazjum laureatką I miejsca została Aleksandra Suwińska z Zespołu Szkół Nr 3 w Cieksynie, która zaprezentowała fragment utworu K.I. Gałczyńskiego „Buty szewca Szymona”. II miejsce w tej kategorii wiekowej zajął Dominik Rzeczkowski, uczeń Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Nasielsku, który zachwycił Jury recytacją wiersza K.I. Gałczyńskiego „Strasna Zaba”. III miejsce przyznano Joannie Mackiewicz, również uczennicy nasielskiego gimnazjum. W tej kategorii komisja konkursowa przyznała także wyróżnienie. Zdobył je Marcin Świderski, który zaprezentował dwa wiersze Adama Asnyka „Ludzkości” oraz „Miejcie nadzieję”.

Wszyscy laureaci I miejsc eliminacji gminnych konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” zakwalifikowali się do Finału tego konkursu, który odbędzie się w dniach 28 i 29 marca w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

Trzymamy kciuki za reprezentantów naszej gminy!