Sobota | 21 lipiec | 2018

Czwarta rewolucja

planetedoc3

dokumentalny, Niemcy, USA, 2010

czas: 87 min

» DATA:

NIEDZIELA 8 maja 2011 r.

» GODZINA:

16:00

» CENA BILETU: 7 zł

» OPIS:

Darmowa energia dla wszystkich? Po rewolucji rolnej, przemysłowej i informacyjnej nadchodzi kolejna – rewolucja energetyczna.

Oświetlone wieżowce, kilometry stojących w korku samochodów, świecące neony i miliony elektrycznych urządzeń - spoglądając na krajobraz współczesnych miast zdajemy sobie sprawę, że funkcjonują one tylko dzięki ogromnej ilości bezustannie dostarczanej energii, pozyskiwanej głównie ze spalania paliw kopalnych. W dobie kryzysów ekonomicznych, paliwowych i ekologicznych jedno jest pewne – dłużej tak być nie może.
Ekolodzy uważają że w ciągu 30 lat możemy całkowicie przestawić się  na energię odnawialną, która będzie czysta, tania i ogólnodostępna. Brzmi to jak utopia?  Film udowadnia, że jest to możliwe. Reżyser pokazuje wielu zaangażowanych ludzi  z różnych zakątków świata - od Niemiec, Danii, Mali, aż po Bangladesz. Poznajemy tu słynnych naukowców, laureatów nagrody Nobla, projektantów ekologicznych samochodów, polityków, innowacyjnych biznesmenów, czy gwiazdy showbiznesu. Zwiedzamy też najbardziej wydajny biurowiec w Niemczech, który produkuje więcej energii niż jej zużywa. Dowiadujemy się także jak energia naturalna może rozświetlić przyszłość mieszkańców Mali lub Bangladeszu. Niektóre technologiczne rozwiązania i pomysły mogą wdać się jak z filmu science fiction, tymczasem jednak okazuje się, że istnieją naprawdę.
Pokazane w filmie historie dowodzą, że przejście na energię odnawialną nie jest nierealnym snem, jak próbują udowodnić media, lecz całkiem prawdopodobną i realną wizją przyszłości. Wymaga to jednak zmiany sposobu myślenia, która wydaje się również możliwa. Główną przeszkodą nie jest tu bowiem społeczeństwo, lecz politycy, którzy pociągają za sznurki paliwowego biznesu. Skoro nie można liczyć na odgórne zmiany muszą one zostać zainicjowane przez ruch oddolny. Jak mówią twórcy filmu „zmiana jest możliwa. Istnieje tylko jeden warunek musimy jej chcieć.”