Poniedziałek | 15 październik | 2018

Upadek Gubernatora

planetedoc5

dokumentalny, USA, 2010

czas: 117 min

» DATA:

SOBOTA 7 maja 2011 r.

» GODZINA:

17:00

» CENA BILETU: 7 zł

» OPIS:

Wzloty i upadki Eliota Spitzera.
Eliot Spitzer to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci amerykańskiej polityki. Ten nowojorski prokurator generalny stanowił postrach Wall Street i był bezlitosny wobec takich firm, jak AIG, czy Bank Amerykański. Po wyborze większością głosów na gubernatora Nowego Jorku dla wielu był niemal pewnym kandydatem na prezydenta USA - pierwszego w dziejach o pochodzeniu żydowskim. Pasmo sukcesów Spitzera nie trwało jednak wiecznie i gwałtownie zakończyło się w marcu 2008 roku. FBI przesłuchało pracowniczkę jednej z agencji prostytutek. Ustalono, że Spitzer figurował w niej pod hasłem „klient 9”.
Wybuchł ogromny skandal, który długo utrzymywał się na łamach pierwszych stron gazet. Medialny szum nie pomógł jednak znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania w tej sprawie. Istnieją podejrzenia, że w śledztwie FBI mieszali palce politycy, a media działały na zlecenie.
Śledząc kulisy tego politycznego skandalu, który w efekcie zmusił Spitzera do dymisji, reżyser dotarł nie tylko do jego znajomych i wrogów, lecz pokazał również jego samego. W bardzo szczerym i poruszającym wywiadzie Spitzer ujawnia fakty, które nadają nową perspektywę tej głośnej sprawie. Seks okazuje się być w niej tylko przykrywką, a prawdziwy powód leży gdzie indziej - na styku świata polityki i finansów.
Spitzer okazuje się być w filmie niezwykle intrygującą osobowością: doskonałym prawnikiem i jednocześnie grzeszną ludzką istotą. Po wybuchu bankowego kryzysu na jesieni 2008 roku, miesiąc po dymisji Spitzera, świat finansjery zatęsknił za jego surową polityką. Spitzer powrócił ostatnio na arenę polityczną i wkrótce pojawi się jako prowadzący talk show w CNN. Po jego spektakularnych wzlotach i upadku nie powinniśmy przeceniać szans na ponowny sukces tego człowieka.